Tato stránka používá tzv. cookies, malé soubory uložené ve Vašem počítači, které umožňují plnou funkcionalitu poskytování obsahu. Tím, že tyto stránky dále používáte, dáváte svůj souhlas s použitím cookies v souladu s Podmínkami užití.

Rozumím

Prodej spoluvlastnického podílu

28. 03. 2012 Reality GAIA

Jsem spolumajitelem nemovitostí, mohu prodat svůj spoluvlastnický podíl? K rozhodnutí prodat spoluvlastnický podíl na nemovitosti, vede spoluvlastníka podle našich zkušeností zpravidla skutečnost, že užívání, údržba, případně potřebné investice většího rozsahu do nemovitosti přináší řadu problémů vyplývajících ze spoluvlastnických vztahů.

Nemovitost v řadě případů neužívají všichni spoluvlastníci rovnocenným způsobem a případné náklady na údržbu nebo nutné investice, které nelze pokrýt z výnosu nemovitosti, nemohou nebo nechtějí někteří spoluvlastníci zainventovat do společného majetku a jednostranné nebo nevyvážené investice jen části spoluvlastníků nejsou reálné. To vede k situaci, že taková nemovitost chátrá a její hodnota může klesat.

Pokud se spolumajitel rozhodne prodat svůj podíl, je nutné, aby jej písemně nabídl spoluvlastníkům, kteří mají zákonné předkupní právo. V nabídce musí být uvedena cena za nabízený spoluvlastnický podíl. Pokud nabídku odmítnou nebo písemně nereagují v zákonné lhůtě, lze tento podíl prodat třetí osobě za cenu dle uvedené nabídky nebo za cenu vyšší.

V případě, že by došlo ke snížení ceny je nutné nabídku spoluvlastníkům opakovat s upravenou nabídkovou cenou. Prodej spoluvlastnického podílu třetí osobě, při zachování stávajících spoluvlastnických vztahů, má zpravidla negativní vliv na zájem o koupi i výši ceny, která není prostým podílem ceny, která by byla reálná při prodeji nemovitosti jako celku jednomu kupujícímu. Pokud se však dohodnou spoluvlastníci na společném postupu při prodeji celé nemovitosti, což je optimální pro budoucí vlastnictví a spravování nemovitosti, lze při prodeji docílit maximální možný výnos z prodeje nemovitosti v dané lokalitě a dané době prodeje.

Můžeme se také setkat s případem, kdy prodávající chce prodat svůj ideální spoluvlastnický podíl na rodinném domě či bytě třetí osobě. Po právní stránce je sice možné ideální spoluvlastnický podíl prodat, ovšem prakticky se toto děje jen velmi obtížně. Pokud prodávám př. ideální polovinu domu, tak prodávám ideální polovinu kuchyně, obývacího pokoje, každého pokoje, koupelny apod., tedy ideální polovinu každé místnosti v domě (neznamená tedy, že do mé ideální poloviny patří celá kuchyně a obývací pokoj a do druhé ideální poloviny náleží WC a koupelna). Proto se najde jen velmi obtížně kupec, který koupí ideální polovinu domu či bytu tak, aby byl ochoten ve svém domě (ve své ideální polovině) trpět přítomnost také někoho cizího, kdo bude vlastnit druhou ideální polovinu domu či bytu.

10. 01. 2014 m.barvikova@seznam.cz

Dobrý den,

po rozvodovém řízení jsme se s ex- manželem podle mimomanželském vyrovnání, podle smlouvy dohodli, že mi bude vyplácet 500 000 jako podíl na nemovitosti, bohužel tyto splátky nedodržuje, tímto přicházím o peníze, které potřebuji k zajištění nového bydlení, jak bylo stanoveno ve smlouvě. Prosím, zdali byste mi mohli napsat, zda můžu podíl na domu někomu prodat, kdo by svou pozici pak třeba i zúročil, či snad měl pádnější způsoby, jak přinutit ex- manžela k pravidelným splátkám. K mimomanželskému vyrovnání podle smlouvy patří také celé vybavení domácnosti.
Marie Barvíková

14. 01. 2014 Mgr. Zdeněk Joukl

Vážená paní,

děkuji za položený dotaz. Vzhledem k tomu, že z dotazu není zřejmé, zda máte nemovitosti zapsány s bývalým manželem ve společném jmění manželů nebo v podílovém spoluvlastnictví, zda máte svoje pohledávky vůči bývalému manželovi zajištěny např. zástavním právem, nelze sdělit závazný právní či faktický názor, jak danou kauzu řešit. Máte-li zájem na osobní schůzce, na které bychom danou věc probrali, prosím kontaktujte paní Petru Pichlerovou na tel. 605 248 200, která s Vámi dohodne osobní schůzku.

06. 06. 2014 iveta.stamposka@seznam.cz

Dobrý den- Chtěla bych Vás poprosit i následující. Manželovy rodiče vlatní idální polovinu chalupy na Šumavě s bratrancem manžela. Tento svůj ideální podíl se rozhodli vzhledem k různým okolnotem prodat. Tradičně zde obě rodiny užívají různé oddělené místnosti , mají oddělené vstupy, WC i koupelny. Společně se potkávají pouze na chodbě, stodole a bývalém chlévě. Je to však pouze na základě losování, které při společné koupi před lety proběhlo, nicméně vztahy byly až doposud v pořádku. Bohužel se teď nemohou dohodnout. Bratranec by nejraději chalupu rozdělil, ale zjevně nevýhodně pro tchyni a tchána.... Ti mu nabídli již několik řešení.. Vztahy naštěstí nejsou ještě vyhrocené. Nicméně jsem se chtěla zeptat. Jak nejlépe by se dala situace řešit? Je možné prodat jen ideální podíl, ale to bude jistě na velmi dlouho a velmi nevýhodné. Přitom se chalupa nachází na nádherném místě (vesnicí vede cyklostezka až na Lipno a do Německa...) Je možné nějak \"donutit bratrance\" ke spravedlivému rozdělení? Třeba je něco nového v novém Občanském zákoníku... Moc děkuji za případnou odpověď. Štamposká


Odpovědět na dotaz


(podrobné informace)